ruyada-mermer-gormek-ruyaterapisi

Oruç Bozmanın Enerji Dünyamızdaki Yansıması

Ramazan ayında olduğumuz şu günlerde bolca oruç ile ilgili bilgilere rastlıyoruz. Bir tanesini ele alıp enerji dünyamızda ne ifade ettiğine bakalım biz de; örneğin oruç bozmanın cezası kefareti denen zor uğraş aslında bize neyi anlatmış olabilir:
Hayır diyebilmek?
İkna olmamak?
Mücadele edebilmek?
Kararlı olmak?

Elbette konumuz oruç bozmanın kefareti kaç gündür, cezası ne kadardır değil? Orasını anlatan çok; biz bu bilgilerin başka neyi anlatmak istiyorundayız.

Oruç bozabilmek o gün o oruca niyetlenmiş kişi için gerçekten zahmetli bir süreçtir. Vicdan bir yanda, niyet bir yanda, nefis bir yanda. Onlar kendi arasında savaşırken çıkılan yoldan dönmenin verdiği eziklik insanı köşeye sıkıştırır. Ve burada önemli olan orucu bozanın gerçekten ne olduğudur.. Yani yemek, içmek, bağımlılık uğruna bozulmuş olsa; zaten normalde oruç tutabilen kişi neden o gün bu yoldan geri döndü, bu önemli.
Psikolojik baskı?
İstikrarsızlık?
Korku?
Hayır diyememek?
Yanlızlık?

Bu sebeplerden birisi oldu ve kişi niyetten çıktı yani çıktığı yoldan geri döndü ve bu kararı büyük bir vicdan azabıyla verdi. Evet bunun bir cezası var. Çünkü bu kişi ancak ağır bir ceza ile hayır demeyi öğrenecek.

Hayatınızı bir düşünün. Bir niyetle yola çıktınız; biraz zahmetli, sabır, özveri isteyen bir uğraş içindesiniz. Fakat etraftan bir baskı gördünüz, ilk darbede çöktünüz, zaaflara kapıldınız.. derken niyetinizi yarı yolda bıraktınız.

Kişiliğinizden ödün vermek, başarısızlığı kabullenmek gibi duyguları bir daha yaşamamak adına orucun kefareti gibi ağır şartlardan geçmek ve
İnatçi olmayı..
Hayır diyebilmeyi..
Kararlı davranmayı..
Yılmamayı ve baş edebilmeyi..
öğrenmek zorundasınız..

Şimdi oruca geri dönersek; oruç bozmanın cezası bize iradeli olmayı öğrenmenin kolay olmayacağını; iradesizliğin getireceği zararların bedelini ödemenin de uzun süreceğini gösterirken; orucunu bozmadan günü tamamlamanın enerji dünyamızda da bir çok kuvveti doğuracağını gösteriyor. Oruç tutarken elbette amaç yemek içmekten çok ötede; arınmak ve temizlenmek esas. en önemlisi ise bu arınmayı, sadeleşmeyi izlemek.

Gün boyunca orucu bozan, tehlikeye sokan bir çok etmenden uzak durduğunu izlemek, tüm kokulara rağmen aç kalmayı seçmeyi izlemek, ne kadar zor olsa da ertesi gün yeniden oruç ihtiyacını izlemek.. bunlar enerji dünyamızda büyük bir ruhsal arınmayı ve gücü yaratacak. Oruç tutuyorsanız fırsat bu fırsat iradenizi izleyin ve güçlenmesine izin verin. İradesizliğin körüklenmesi için verilen cezalar da iş olsun diye verilmemiş olsa gerek!

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın