bel-ağrısı-696x496

Neden Bel Ağrısı

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde bel ağrısının ne kadar yayıldığının farkında mıyız? İnsanın uğraşmak, çalışmak, taşımak, yürütmek istemedikleri hayat biçimi ansızın kuvvetli bir bel ağrısı ile başbaşa bırakıyor..

Tesadüf mü, elbette değil!

Bel vücudun taşıma bölgesi. Lojistik toplanma alanı gibi. Henüz ayaklar harekete geçmeden önce yükün sınırlarını belirleyen ve sorumluluğunu alan yer. Bu yüzden o taşımacılık esnasında ruhun her türlü mutsuzluğu belden vuruyor. Genelde insanlar bu acıyı bıçak saplanma, kütleme gibi terimler ile ifade ediyorlar.

Yıllarca evde, işte, çocuklarla uğraşmış kişiler henüz yaşlanmamış oldukları halde bir anda bel ağrısından bahsetmeye başladılar. Çoğu zaman bel fıtığı ile karşılaşıyorum.. Ve ya ellerini bu yoğun tempodan çekmek istiyorlar ya da mecburiyetten yarı sakat bu yaşama devam etmek. Bu kişilerle konuştuğunuzda artık çalışmak, uğraşmak, kahır çekmek, sorumluluk almak istemediklerini ve ama ile devam eden cümlelerini duyarsınız.

Ama diye devam eden her cümle insanın kendine en büyük eziyetidir. zorla bir şey yapıyorumun köprü kelimesidir tüm amalar..

Elbette yoruluyor, teknolojinin getirdiği tembelliğe alışıyor, radyasyona maruz kalıyor, dengesiz hareketler yapıyoruz. Fakat bunlar milyonlarca kişi için geçerli sebepler. Herkes bel ağrısından kırılıyor mu, hayır.. Bu sebepleri sonuca dönüştürmek biraz ruhun işi. Bel o ağrıyı, yoğunluğu, tempoyu çekmek istemediği an ortamı terk ediyor. İşinizden soğumak, evlilikte uğraşan taraf olmak istememek, başkalarının hayatını düşünmek zorunda kalmak, sorumluluklarınız yüzünden istediğinizi yapamamak gibi etmenleriniz varsa bırakın da bel ağrısın.

Belin ruhsal dünyadaki en büyük ifadesi taşıma.. Eşinin ya da kendisinin ailesine bakmak zorunda olan ya da yıllarca yaptığı fedekarlıkları hatırlayıp bazı şeyleri hak etmediğini düşünen çoğu kadın şu an bel fıtığından bahsediyor. Erkekler de ise bu iş hayatının sorumluluklarında çok belirgin. İstemediği iş, istemediği müdür, sevimsiz şef, tazminat korkusu, işsizlik korkusu ruhu belden vuran etmenler.

Ve son olarak ilk bel tutulması veya şiddetli ağrısını tanıdığınızda kaç yaşındaydınız? umarım 30’dan sonradır. :)

 

Kişiye özel analizi denediniz mi; buraya tıklayın

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın