ruyada yagmur

Heyecanı Bastırmak İçin Bir Kaç Öneri

Çekindiğiniz birisiyle konuşmak, ilk iş günü, ilk okul günü, önemli sınavlar daha sayamayacağım sayısız nedenden kaynaklanan “heyecan” her şeyi alt üst edebilir, dilinizi dolayabilir, basiretinizi bağlayabilir, tüm gelişmeleri çöpe attırabilir..

Bu durumda onu hemen ortadan kaldırmanız lazım.. İşte heyecanı bastırmak için bir kaç deneyimlenmiş gerçek:
Tavrından, konumundan, yaşından çekindiğiniz bir kişi ile görüşeceksiniz veya kişi ile alakası yok ama görüşme sizi heyecanlandırıyor.
Eğer bu heyecan tatlı bir aşk heyecanı ise onu hiç ellemeyin”
Elbette onun dışında kalanlar için ise karşınızdaki kişilerin aciz yönlerini düşünmek sizi rahatlatacak. Görüşmeyi düşünmeyip sürekli o kişinin yemeden içmeden duramadığını, tuvalet ihtiyacı olduğunu (anladınız orasını), insan olmaktan kaynaklanan diğer yanlarını hayal edin. Gözünüzün önüne getirin ve kendinize sürekli onun benden ne farkı var sorusunu sorun. Fark belki o kişi en fazla işverendir, bir yerde üstünüzdür, bir konuda sizden daha çok uzmandır ama bunlar o kişiyle iletişiminiz olmadığında oldukça önemsiz.

Hatta heyecan duymanız için de bir sebep değil.
Kendi üstün yanlarınızı düşünün, rahatlayın.

İlk iş günü, ilk okul gününde yine sizi heyecanlandıran oradaki insanlar. Aynı düşünceleri onlar için yapın, bir kaç ay sonra onlarla konuşacaklarınızı, nasıl samimiyet kuracağınızı ve çoğunun sizin gözünüzde öylesine bir arkadaş olacağını düşünün. Geçmişteki işinizi, okulunuzu düşünüp oradaki kişiler sizin için ne demekse oradakiler de öyle olacak. O gün kendinizi bir otobüste yolculuk ediyormuş gibi düşünün ve bakışmaları, konuşmaları önemsemeyin.

İnsanı heyecanlandıran duygu altta kalmak, ezilmek korkusu ve bunu yaratan besleyen de yine kendi iç dünyaları. Bu dünyada büyük büyük görünen insanları, sınavları, başlangıçları gözünüzde küçültün yeter. Heyecanınızı tavan yaptıran o sınavların aslında 10 yıl sonra bir anlamı olmayacağını, isterseniz çalıştığınızda geçeceğiniz sorular kümesi olduğunu, gerekirse 10 kez deneyip sonunda alacağınız bir başarı olduğunu, onu başaranların hiç de aman aman bir özelliğinin olmadığını düşünün.

Rahatlık, ferahlık insanın önünü açacaktır. Tabii rahatlık ve genişliği birbirine karıştırmamak gerekiyor; iç ferahlığının nasıl da engelleri ortadan kaldırdığını görmenizi öneririm.

Parmak ucuna basmak, yürümek, en heyecanlandığınız işi bir an önce yapmak heyecanı bastırmanıza yarayan fiziksel hareketler olduğu gibi; yopluluk önünde hakkını savunmak, birileri ile tanışmak, çok samimi olmadığınız kişilere hal hatır sormak, başkaları ile konuşurken yeni konular açmak, karar verici olmak, bilmediği yerlere gitmek, yolda giderken tabela takip etmek gibi aktiviteler günlük hayatta ara ara yapılırsa kişisel gücü körükleyecek, heyecan gerektiren durumlarda daha sakin kalmanızı sağlayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın